Форум Муза - And it's all about the books ...

Latest topics
» СЪОБЩЕНИЯ
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyНед Окт 08, 2023 9:30 pm by Raven

» Небе в дълбините - Адриен Ийънг (ревю)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyПет Дек 25, 2020 10:05 pm by NightEyes

» Дивергенти (ревю)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 4:05 am by MiglenaTerzieva

» Страст(ревю)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 4:00 am by MiglenaTerzieva

» "Аз преди теб" - Джоджо Мойс
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» „Лошо палаво момче “( "Палаво момче“, #4) – Кристина Лорен (Ревю)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» Станете приятели на форума
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyНед Апр 05, 2020 2:32 pm by kostilka

» "Дългът" – Гери Йо
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyПон Яну 20, 2020 9:50 pm by NightEyes

» Щедрото дърво - Шел Силвърстийн
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyВто Яну 07, 2020 8:58 pm by NightEyes

» Предавам нататък
Beauty - Робин МакКинли (ревю) EmptyПет Яну 03, 2020 10:46 pm by NightEyes

Кой е онлайн?
Общо онлайн са 12 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 12 Гости

Нула

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (4070)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
Raven (3268)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
djenitoo (2868)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
Alex (2308)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
Topcho (2189)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
Zhu (1253)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
krasy (1195)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
PlamS (1162)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
gabolinno (977)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 
Ellendary (951)
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10Beauty - Робин МакКинли (ревю) Cap10 

Top posting users this month
No user




You are not connected. Please login or register

Beauty - Робин МакКинли (ревю)

2 posters

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

1Beauty - Робин МакКинли (ревю) Empty Beauty - Робин МакКинли (ревю) Съб Дек 12, 2015 3:23 am

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

Beauty - Робин МакКинли (ревю) Tumblr_m73vzgb4eO1rppxvfo1_500

Докато четях (и се разочаровах) от The Princess Bride, си знаех, че после ще имам нужда от нещо, което да ми върне вярата, че за да намериш истинска любов не е нужно да си поне в топ 20 на най-красивите хора на земята. А коя е най-известната история, която ни учи да не съдим само по външния вид? Почти сигурно отговорът е "Красавицата и звярът". Затова и не е чудно, че през цялото време ми се въртяха образи и цитати:

Beauty: “You called me beautiful last night.”
Beast: “You do not believe me then?”
Beauty: “Well - no. Any number of mirrors have told me otherwise.”
Beast: “You will find no mirrors here, for I cannot bear them: nor any quiet water in ponds. And since I am the only one who sees you, why are you not then beautiful?


И веднага щом свърших с Принцесата, посегнах към Beauty - любимият ми преразказ на "Красавицата и звярът".

Beauty - Робин МакКинли (ревю) Beauty


I said: “He cannot be so bad if he loves roses so much.”

“But he is a Beast,” said Father helplessly.

I saw that he was weakening, and wishing only to comfort him I said, “Cannot a Beast be tamed?”


Beauty върви толкова близо до оригиналната приказка, че дори не бих я нарекла преразказ. Това е просто оригиналната история, разказана по най-правилния начин. Ако някой ден трябва да разказвам приказката за "Красавицата и звяра" на някого, то това със сигурност ще е във версията на Робин МакКинли. А за тези, които вече знаят историята и тя няма да им донесе изненади... ще могат да посветят цялото си внимание на нежния, бавен разказ на МакКинли.

Всъщност... има една разлика с оригинала - Красавицата не е... красива. Не, тя не е грозна - просто е... обикновена; и едва ли цял град ще се обърне да пее след нея и да я превъзнася. Прякорът ѝ е просто спомен от една детска забележка и - особено ако питате нея - не носи повече значение от това да кръстиш, примерно, триглаво куче Пухчо. Просто име, което си е останало, и това е. Но тя все така обича книгите, и все така е готова да се жертва, за да спаси баща си.

Звярът... не е бушуващото чудовище от филма:

“You have nothing to fear,” the Beast said, as gently as his harsh voice allowed.

He was still standing, watching me with those eyes. I realized that what made his gaze so awful was that his eyes were human.....

Звярът е уморен. И побелял. И толкова близо до това да се пречупи, че изпитвах нужда да отгръщам страниците бавно и с грижа, та да не би именно полъхът на листите да е последната капка, която да го извади от равновесие.

Историята на Красавицата и Звяра е изтъкана от моменти, които с едни и същи думи ми разтапяха от умиление и ми разбиваха сърцето, особено когато по-късно си давах сметка какво значат за Звяра. Да, тя успя да види всички книги в библиотеката, мисли си Звярът, но това сигурно е само заради нейната любов към словото, не защото прониква в магията. (Тук ще разваля наратива, но къде другаде да го вмъкна? Ако сте завиждали на Бел за библиотеката, която и подари Звярът във филма на Дисни, и сте били още тогава готови да се ожените за него - е, тукашният дар е дори по-страхотен. Защото в библиотеката на Звяра тук съществуват всички книги, дори и още ненаписаните, като един от малките жестове на заклинанието).  И да, Красавицата успява да призове в пределите на замъка птици - откъдето всичко, дори и пеперудите, са били прокудени. Но, мисли си Звярът, не е ли това само белег на мъката ѝ по дома, а не на отслабване на проклятието?
И все пак, малките победи са си там.
Нещата в света на Красавицата също се развиват бавно. От побеждаването на страха до реализирането на редица неща - причината, поради която всъщност избягва да докосва Звяра; осъзнаването, че дори и да не бяха само двамата, пак щеше да търси компанията му дори сред стотици други; мъката ѝ, че не може да накара семейството си да го види в правилната светлина; до най важното:

...my family. They were no less dear to me, but he was dearer yet.

В Beauty няма антагонисти освен проклятието. Няма активна намеса на зли магьосници, нито завистливи сестри, нито гневни тълпи, предвождани от ревниви обожатели. Тук битката е срещу страха и колебанието - и дори не страха от зъбите и ноктите на Звяра. А победата е в съзнанието, че Звярът може да бъде обичан; че ти можеш да бъдеш обичана; и обичта ще ти донесе красотата, а не красотата - обич.
Такава е, както казват, приказката, стара колкото света.
Beauty - Робин МакКинли (ревю) Disney%20company%20beauty%20and%20the%20beast%20belle%20disney%201728x2304%20wallpaper_www.wallpaperno.com_79

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Дийдра


Админ
Админ

Ауу inlove Онзи цитат в темата за Princess Bride ме остави с много приятно чувство, но след това ревю, вече съм влюбена, още преди да съм отворила книгата. Задължително ще я прочета.

https://asyasadventuresorl.wordpress.com

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

Обожавам тази книга. Мога да си повтарям цитати от нея всеки ден. А това ревю по принцип ми е от колекцията любими мои книги, които за можеш да игнорираш Very Happy
Единственото ми оплакване е, че същинските моменти със Звяра са чак в третата част от книгата, затова по-често си препрочитам само нея. Не, че и първите две не са добри, но последната третинка е просто прекрасна. Всеки епизод беше съвършен и когато казах, че едновременно ми разтапяха сърцето от умиление и ми го разбиваха, наистина го имах предвид.
Spoiler:

И трябва да спра, иначе ще изцитирам ако не цялата, то поне цялата последна трета от книгата.

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Дийдра


Админ
Админ

Скоро (е, относително... знаеш ми списъка) ще я прочета и ще можем да си разменяме цитати и да въздишаме заедно Very Happy

Spoiler:

Аууу, нищо чудно да се просълзя в този момент.

https://asyasadventuresorl.wordpress.com

Sponsored content



Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите

Активни теми за днес