Форум Муза - And it's all about the books ...

Latest topics
» СЪОБЩЕНИЯ
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyНед Окт 08, 2023 9:30 pm by Raven

» Небе в дълбините - Адриен Ийънг (ревю)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyПет Дек 25, 2020 10:05 pm by NightEyes

» Дивергенти (ревю)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyСъб Авг 29, 2020 4:05 am by MiglenaTerzieva

» Страст(ревю)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyСъб Авг 29, 2020 4:00 am by MiglenaTerzieva

» "Аз преди теб" - Джоджо Мойс
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» „Лошо палаво момче “( "Палаво момче“, #4) – Кристина Лорен (Ревю)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» Станете приятели на форума
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyНед Апр 05, 2020 2:32 pm by kostilka

» "Дългът" – Гери Йо
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyПон Яну 20, 2020 9:50 pm by NightEyes

» Щедрото дърво - Шел Силвърстийн
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyВто Яну 07, 2020 8:58 pm by NightEyes

» Предавам нататък
Гръцко кафе на Катерина Хапсали EmptyПет Яну 03, 2020 10:46 pm by NightEyes

Кой е онлайн?
Общо онлайн са 5 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 5 Гости

Нула

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (4070)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
Raven (3268)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
djenitoo (2868)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
Alex (2308)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
Topcho (2189)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
Zhu (1253)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
krasy (1195)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
PlamS (1162)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
gabolinno (977)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 
Ellendary (951)
Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10Гръцко кафе на Катерина Хапсали Cap10 

Top posting users this month
No user




You are not connected. Please login or register

Гръцко кафе на Катерина Хапсали

2 posters

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

Шей Рот

Шей Рот
Модератор
Модератор

Вторият ми опит да пиша рецензия на книга. Този път книгата е на български автор. Писах я за дисциплина наречена „Създаване на типове текст - литературата“ за изпит.





Виктория Янкова
МП „Преводач-редактор“
София, 2015


Авторката на романа „Гръцко кафе“, Катерина Хапсали, е завършила икономика и испански език в САЩ, но тя самата се определя като „човек на думите“. Това, което е интересно за авторката е, че тя също така е и главен редактор на списание Harper’s BAZAAR у нас. „Гръцко кафе“ е нейния дебютен роман, които според повечето критици е един добър и достоен роман.

Историята се завърта около Катерина – българска журналистка, загубила съпруга си, виден гръцки магнат, във фатална автомобилна катастрофа. След смъртта на своя съпруг, героинята се опитва да се справи с обзелата я депресия, като намира утеха в най-важният човек за нея, а именно сина си. Започва да пише обръщение към него, което той по-късно ще прочете и така ще се запознае с историята на своето така разнородно семейство. Благодарение на това, на силата, която Катерина черпи от своето минало, тя, чрез своята изповед към сина си – Ахилеас, разбира колко всъщност силна е и как нейните роднини, и семейство са я изградили като силна, борбена и смела жена.

Корицата на романа, доста умело играе със въображението на читателя. Там той ще забележи чаша с утайка от кафе. Ако се вгледаме по отблизо ще забележим образ в утайката, образ на новородено. Но това не е обикновена корица. Днес много от кориците на нашия пазар често нямат нищо общо със съдържанието. Като в повечето случай на корицата са поставени два модела, които да се свързват с главните герои. С „Гръцко кафе“ това не е така. Може да се каже, че корицата на книгата е семпла, оригинална и в същото време криеща послание, насочено към всеки докоснал се до нея.

Гръцкото кафе е нещо необичайно. Това е представлява представата на хората. Както самата авторка, когато е гостувала на предаването „Панорама“ е казала:

   Самото гръцко кафе е едно намигване. Много интересно намигване към Балканите, защото тук ние все не можем да се разберем за някои основни неща и между тях се вмъква и кафето.

Не можеш, например, да отидеш в Турция и да си поръчаш гръцко кафе. По същия начин в Гърция няма как да си поръчаш турско кафе. Но в тази книга кафето не е главният герой, то е само образ, една метафора.

Романът е силен, достоен след време да се нареди сред великите. Насочен както към младото поколение, за да им покаже, че семейните традиции са важни и че не бива да загърбват своето минало, така и към всички останали, които искат да се докоснат до съкровената изповед на една жена търсеща сила да превъзмогне загубата на обичан от нея човек. „Гръцко кафе“ преплита автобиографичното и фикцията. Това е историята на две семейства, която се простира от Балканските войни до наши дни. Написана като изповед, от майка към син. Катерина разказва на сина си неговата история. Не случайно името на авторката и главната героиня съвпадат. В самия роман има преплетени много истини и случки от живота на авторката, които спомагат за развитието на историята, преплитат се с измисленото и така укрепват един нов свят, закрепват здраво прозореца чрез който читателят има шанс да надникне в миналото. Защото „Гръцко кафе“ е не само изповед, но и прозорец към миналото.

Романът е написан по такъв начин, че успява да улови интереса на читателя още от първата страница. Много бързо читателят, ще се потопи в света изваян от Катерина Хапсали и ще се зачуди, това наистина приказка ли е или е личната история на една жена разказана и записана за сина ѝ, за да може той изучавайки миналото, да открие себе си. Много често хората са казвали, че когато обичаш някого силно можеш да усетиш кога той си отива от този свят. Същото се случва и с нашата героиня.

„В бъдещето ние влизаме, оглеждайки се в миналото.“

Този цитат, от известния френски поет Пол Валери, много точно обобщава идеята на книгата „Гръцко кафе“. За да можем да погледнем в бъдещето трябва да познаваме себе си, а за да опознаем себе си трябва първо да се вгледаме назад – в миналото. Бъдещето е огледален образ на миналото. Ако познаваме историята си, грешките, които са били допускани в миналото, може би ще успеем да се поучим от тях, а не да повтаряме изминали грешки. Но в този роман, целта на запознанството с миналото не е да се изтъкнат грешките на старото поколение. Целта за изповедта на героинята е да помогне на сина си да опознае себе си, чрез миналото. Книгата „Гръцко кафе“ на Катерина Хапсали е като гръцкото кафе – скето, горчиво и прочитането на всяка страница е като отпиването на глътка от тази чаша с кафе. Историята, майсторски изваяна от Катерина Хапсали ще остави читателите в плен и в края, когато читателят изпие своята чаша кафе, той ще може да изцяло да усети силата да превъзмогнеш нещастията, да превърнеш негативното в позитивно, ще усети силата на миналото. Романът може да накара читателите да се замислят за своето минало и по този начин да се поучат от него.

https://obsessedbookreaders.wordpress.com/

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

Видях ревюто и в блога ти преди няколко дни, но докато се наканя да коментирам там - ето го и тук, където ми е по-удобно Very Happy

Ревюто ти ми хареса, а сигурно и книгата също е хубава, макар че определено не звучи като нещо в мой стил. В името на разнообразието ако ми попадне, както беше случая с "Диагноза:изгубена", може и да я прочета. Дебела ли е?

Тъй като си писала ревюто по специална задача, изглежда си имала и по-специфични изисквания, затова и предполагам аналитичната компонента е така застъпена. На мен лично ми се щеше по-силно да усетя твоето лично мнение, кое ти е харесало и кое не, защото когато чета ревю, хич не ми пука за критиците, които смятат нещо за добро и достойно.

Та, кое ти хареса? Very Happy

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Шей Рот

Шей Рот
Модератор
Модератор

Ми като цяло историята ми хареса. Малко ми е трудно да ти определя точен момент, защото нещата там са навързани. В тази рецензия не съм изказвала лично мнение много, защото не това е смисъла на рецензията. Тя искаше рецензия, а не ревю. Тоест трябва да сме като литературните критици (да се опитаме поне) колкото се може по безпристрастни.

Не знам до колко се е полуичило. Книжката не е дебела. Само 272 странички е, но се чете страшно бързо, просто на мен поне ми беше много овлекателна. А и Теди (колежката ми и съквартирантка) ми я препоръча. Аз първоначално за рецензия се бях засилила с Крака на костенурка, но нещо ми се стори много тромава книга. (за костенурката)

https://obsessedbookreaders.wordpress.com/

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

Аз съм алергична към литературната критика Very Happy Така наречената безпристрасност е силно надценена - ако някой е в състояние да произведе абсолютно безстрастен коментар, значи книгата не го е докоснала изобщо. А ако не го е докоснала, трудно ще ме убеди в цеността ѝ. :)

Но това е мнението на читател и човек, който - както знаеш - не е в тази сфера Very Happy

За книга от български автор ли ви беше заданието?

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Шей Рот

Шей Рот
Модератор
Модератор

Да. Трябваше да е на български автор. Първата книга, която бях решила да работя по нея беше на български автор, който в чужбина на английски, но тематиката ми се стори сложна и затова преминах на Гръцко кафе.

https://obsessedbookreaders.wordpress.com/

Sponsored content



Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите

Активни теми за днес