Форум Муза - And it's all about the books ...

Latest topics
» СЪОБЩЕНИЯ
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyНед Окт 08, 2023 9:30 pm by Raven

» Небе в дълбините - Адриен Ийънг (ревю)
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyПет Дек 25, 2020 10:05 pm by NightEyes

» Дивергенти (ревю)
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 4:05 am by MiglenaTerzieva

» Страст(ревю)
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 4:00 am by MiglenaTerzieva

» "Аз преди теб" - Джоджо Мойс
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» „Лошо палаво момче “( "Палаво момче“, #4) – Кристина Лорен (Ревю)
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» Станете приятели на форума
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyНед Апр 05, 2020 2:32 pm by kostilka

» "Дългът" – Гери Йо
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyПон Яну 20, 2020 9:50 pm by NightEyes

» Щедрото дърво - Шел Силвърстийн
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyВто Яну 07, 2020 8:58 pm by NightEyes

» Предавам нататък
"Златото е винаги черно" (ревю) EmptyПет Яну 03, 2020 10:46 pm by NightEyes

Кой е онлайн?
Общо онлайн са 5 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 5 Гости :: 1 Bot

Нула

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (4070)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
Raven (3268)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
djenitoo (2868)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
Alex (2308)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
Topcho (2189)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
Zhu (1253)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
krasy (1195)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
PlamS (1162)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
gabolinno (977)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 
Ellendary (951)
"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10"Златото е винаги черно" (ревю) Cap10 

Top posting users this month
No user




You are not connected. Please login or register

"Златото е винаги черно" (ревю)

2 posters

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

"Златото е винаги черно" (ревю) 183782_b

Заглавие: "Златото е винаги черно"
Автор: Виолета Кирилова

Предпрочитно:
Тази книга няколко пъти ми влиза в полезрението, привличайки най-вече с пищната си корица. Надява се да я оцените и през екрана, а на живо е още по-атрактивна. Та, бях сложила това заглавие за четене по програмата "повече беге", а осъществяването ѝ стана дори по-скоро от предвиденото, след като я намерих в библиотеката.

Историята:
Младата Шарат от Кувейт пристига в Саудитска Арабия, за да стане втора съпруга на краля - изпълнена с въодушевление и очаквания. Но в някои отношения реалността я заварва неподготвена и тя трябва бързо да израсте до нивото на новите си задължения. Шарат се сблъсква с много трудности, но среща и помощници и съюзници там, където най-малко очаква. Но точно когато нещата привидно се успокояват, надвисва конфликт с международни размери...

Следпрочитно:
При описанието на тази книга на няколко пъти се натъкнах на "модерна приказка", аз бих определила "Златото е винаги черно" като сапунен сериал. Давам обаче това определение с най-добри чувства!
Докато четях книгата, повече от половината сцени си ги представях в кинематографския стил, характерен за този вид сериали, и си мислех, че романът идеално би могъл да бъде адаптиран - или по-скоро, той самият да е съкратена адаптация на теленовела. Диалозите, героите, всичко насочваше въображението ми в тази посока, а и самият разказ би се възползвал от силата на визуалните грим, сцени и костюми.
Но подхванах нещата май от грешния край Very Happy Та така, романът започва с пристигането на една модерна кувейтска принцеса в модерния царски двор (което ме изненада, защото аз очаквах нещо а ла Лорънс Арабски, а те ме метнаха век напред). Шарат ми стана страшно антипатична в началото, едно досадно, разглезено, несъобразително и спонтанно действащо момиченце - за това допринесоха и царствените, много силни образи на краля и първата му съпруга - Зафира. Контрастът бе огромен, и въпреки че с напредването на историята Шарат наистина порасна, така и не можа да ме спечели напълно - едно заради сянката на Зафира, и друго - защото успехите и се дължаха твърде на чуждите съвети и на случайни хрумвания. Наистина исках да харесам Шарат, но тя така и не успя да ме спечели напълно.
Историята се развива в кралския двор на Саудитска Арабия, и макар да не знам доколко е достоверна атмосферата, със сигурност бе забавна и пищна. А най-голямата изненада, която ми поднесе, бе антуражът на Шарат... съставен от призраците на бивши президентски съпруги! Това, и Кока-колената афера, бяха двете гениални хрумвания, заради които си струва да прочетеш романа. На някои места се смях до сълзи, и сериозно се замислях дали да дам пет звезди. Но в следващ момент се натъквах на поредното "-Хаха - каза тя." или на някое неумело поднесено, мелодраматично, украсено с удивителни знаци съждение. Стилът на авторката доста варираше, на места бе почти детински, макар да си оставаше приятен. На края на книгата вече един от любимите лафове вкъщи - "хахаха- изсмя се графът на развален испански", вече си звучеше съвсем на място.
В книгата се разглеждат и по-сериозни теми - болест, политика, права, свободи и религия. Тези въпроси обаче се развиха доста бързо, и това отне част от тежестта им - но все пак книгата е едва 200 странички. Като цяло за мен по-леките и по-хумористични моменти се бяха удали повече. Колкото до романтиката - защото аз поне слагам "Златото е винаги черно" в графа любовни романи - тя определено бе налице, но отново ще кажа, че по-голямо впечатление ми направи любовта между краля и първата му съпруга.
В заключение, това бе може би най-симпатичният български роман от този жанр, който съм чела. Имаше някои недомислици в разписа, които ме караха да въртя очи, но комбинираше драма и лекота по онзи специфичен за любовните саги начин и в крайна сметка бях доволна, когато завърших книгата. Дори се опитах да намеря нещо друго от авторката, но всъщност не открих абсолютно нищо за Виолета Кирилова Sad Препоръчвам "Златото е винаги черно" на любителите на арлекинчета, на тези, които (дори и да не си признават), са се захласвали по драмите и емоциите и са чакали "следващия епизод", на тези, които искат да прочетат една приказка за крале и принцеси, и не им се задълбочава с въпроси за истинския свят; и на тези, които са се заинтригували как, за бога, принцеси, призраци и кока-кола са събрани на едно място Very Happy

Четири звездички от мен:)

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Дийдра


Админ
Админ

Topcho написа:На някои места се смях до сълзи, и сериозно се замислях дали да дам пет звезди.

Честно казано това им стига като препоръка, за да добавя книгата в списъка си за четене laughting hand

Но не знам дали драмата ще ми е по вкуса. Сапунки не гледам, а леки любовни романи обикновено чета по един-два на година, по време на сесия или нещо подобно, когато искам с четенето да дам пълна почивка на мозъка си.

Е, ще я потърся в някой момент и ще видим.

При всяко положение винаги се радвам, когато видя ново ревю на българска книга от теб. Така де, не само от теб, но други има много малко - понякога никакви, а изглежда Goodreads ме разглези и сега трудно хващам книга, без другарчетата ми също да са я зачели или да съм прочела поне три сравнително подробни ревюта. Това, което се опитвам да кажа, е - благодаря за ревюто, Топчо! Приемам препоръката ти и се надявам някой ден да можем да обсъдим книгата 601448

https://asyasadventuresorl.wordpress.com

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

Може би наистина реакцията ми бе пресилена, сега когато гледам назад, но наистина докато четох се смях през сълзи на някои моменти - Кока-колените

Голям газиран захаросан кока-колен спойлер!:

Дийдра, наистина не те виждам точно в таргет групата от читатели за тази книга laughting hand Но беше наистина лекичка, за има-няма ден я минах, и мисля че става за релаксиращо четене в ситуациите, които беше споменала.

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Sponsored content



Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите

Активни теми за днес