Форум Муза - And it's all about the books ...

Latest topics
» СЪОБЩЕНИЯ
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyНед Окт 08, 2023 9:30 pm by Raven

» Небе в дълбините - Адриен Ийънг (ревю)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyПет Дек 25, 2020 10:05 pm by NightEyes

» Дивергенти (ревю)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 4:05 am by MiglenaTerzieva

» Страст(ревю)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 4:00 am by MiglenaTerzieva

» "Аз преди теб" - Джоджо Мойс
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» „Лошо палаво момче “( "Палаво момче“, #4) – Кристина Лорен (Ревю)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyСъб Авг 29, 2020 3:57 am by MiglenaTerzieva

» Станете приятели на форума
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyНед Апр 05, 2020 2:32 pm by kostilka

» "Дългът" – Гери Йо
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyПон Яну 20, 2020 9:50 pm by NightEyes

» Щедрото дърво - Шел Силвърстийн
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyВто Яну 07, 2020 8:58 pm by NightEyes

» Предавам нататък
Трансформации / Благой Иванов (ревю) EmptyПет Яну 03, 2020 10:46 pm by NightEyes

Кой е онлайн?
Общо онлайн са 7 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 7 Гости :: 1 Bot

Нула

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (4070)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
Raven (3268)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
djenitoo (2868)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
Alex (2308)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
Topcho (2189)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
Zhu (1253)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
krasy (1195)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
PlamS (1162)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
gabolinno (977)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 
Ellendary (951)
Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10Трансформации / Благой Иванов (ревю) Cap10 

Top posting users this month
No user




You are not connected. Please login or register

Трансформации / Благой Иванов (ревю)

2 posters

Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

Дийдра


Админ
Админ

Издател: Orange Books
Корица и илюстрации: Кристина Стоянова


Странно нещо са разказите. Десетина страници могат да дадат представа за цял живот и да ме оставят с усещането, че съм прочела завършена история и мога да се върна към задачите си на отговорен възрастен човек.

В случая на Благой Д. Иванов имах определени очаквания, базирани на досегашния ми опит със съвременни български автори на подобни сбориници, които той не изпълни, след това разби и ме впечатли по съвсем неочаквани начини.

Може би едно от предимствата му е, че разказите са писани в продължение на много години и съответно под различни влияния. Смесва жанрове и преживявания. Има съвсем кратки разкази, които за броени редове предават идеята си и изчезват. Има дълги разкази, които старателно създават атмосфера, запознават ни с герои, градят света си. Има такива, които не са страшни и такива, които ме карат да се чудя какво ли е в ума на Благой Иванов и какви ли кошмари сънува.
Трансформации / Благой Иванов (ревю) 212496_b
Като я гледам сега, корицата пасва изключително добре на сборника. Зловещо чудовище, освен това гнусно, ако се вгледаш, яде небесно тяло и оттам си представям какво ще се случи със Земята без нейната спътница, дори друга гигантска гъсеница да не я е надъвкала зад кадър. Или някой си е изгубил ума и халюцинира всичко това.

“Забрава” е научна фантастика, която едновременно те изпълва с ужасната празнота да си изгубен в необятния космос и те кара да си мислиш, да, точно такива са хората и точно така би се случило в алтернативна ситуация в реалния свят.

“Сред живите мъртви” е от онзи тип хорър, който очаквах да изпълва цялата книга. Истински чудовища, пред които човекът е безсилен.

“В търсене на плът” пък  ме постави в главата на един от живите мъртви, което беше изключително некомфортно преживяване. Вероятно всеки почитател на истории със зомбита си го е представял, но кой би искал да го изживее? Не, не се оплаквам.

“Амулетът”
е зловещо пътешествие към лудостта.

“Роди се злодей” показва цял куп излишни усложнения, с които да не отрупваш плана си, ако си откачен злодей с абсурдна цел. Не мога да реша дали да се чувствам разочарована или да се смея на всички абсурдни работи.

Не всички разкази в един сборник са равни, никога. Така че едни се отпечатаха в съзнанието ми, други вече забравям. Но с “Транформации” не знаех какво предстои, така че любопитството допълваше по-ниските впечатления, а изненадата допълваше радостта от новата история.

На кого бих препоръчала “Транформации”? Знам си, че при всяко положение едва ли някой, който не че чете български автори, фентъзи, фантастика и хорър или разкази, ще обърне някакво внимание на такава книга. Така че я препоръчвам на онези, които имат интерес към съвременната българска литература, фентъзи, фантастика и хорър и нямат против кратките истории.

Ще прочета ли друга? Казвам “друга”, защото не знам дали има смисъл да очаквам “следваща”. Не съм най-големия киноман и едва забелязах излизането на “Добрите, лошите и грозните”, но сега ми е любопитно. Къде ли ни се засичат вкусовете? Колко ли препратки съм пропуснала в “Трансформации”?

Писателската гледна точка. Премиерите на книги понякога събуждат интереса ми, но в случая ми се иска сега да има и то такава, на която да мога да задам около хиляда въпроса. Чудя се, в какъв ли ред са писани разказите? Дали в реда им в сборника? Дали онези, които ми харесаха повече, са по-нови или са писани под по-силно влияние и вдъхновение, или в период на по-усилено писане, или реакцията ми е повлияна само от личните ми предпочитания? Какво е вдъхновило отделните разкази? За някои се досещам, други ми напомнят на познати истории, но това са само догадки.

Докато се състои среща с автора, на която не разполагам само с 5,2 секунди за разговор и не си глътна езика, ще проучвам с “Добрите, лошите и грозните” и ще използвам въображението си за останалото.

https://asyasadventuresorl.wordpress.com

Topcho

Topcho
Творец на форума
Творец на форума

Мнението ми за българските сборници с хорър разкази варира от "обожавам ги" до "Nope man". Нямам представа този къде в диапазона ще се вмести, но го имам от кутия, така че някой ден ще стигна до него.

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Дийдра


Админ
Админ

@Topcho и аз съм така, затова този заслужи пълно ревю Very Happy

https://asyasadventuresorl.wordpress.com

Sponsored content



Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]

Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите

Активни теми за днес